Potřebuji vyřídit
Nejčastější žádosti od občanů
Městský úřad
Úřední deska, nařízení a další tiskopisy
Kultura a volný čas
Zpříjemněte si chvíle ve městě nebo okolí
Občan a město
Vše co se týká města a vás
Městské koupaliště
Poplatky, otevírací doba a veškeré informace o koupališti

Vláda ČR vyhlásila NOUZOVÝ STAV

12. března 2020 od 14,00 hod. na dobu 30 dnů

PŘEHLEDNĚ: Zákazy a omezení. Co znamená nouzový stav

 •  
 •  
 •  
Vláda ve čtvrtek oznámila sérii tvrdších opatření proti šíření nákazy novým typem koronaviru. Nově jsou zakázány hromadné akce s účastí nad 30 lidí. Stát také omezil provoz restauračních zařízení či dalších služeb, jako jsou posilovny či wellness. iDNES.cz přináší bod po bodu přehled nových i dřívějších opatření.
 

1.Zákaz akcí nad 30 účastníků

Od páteční šesté hodiny ranní se zakazují všechny veřejné i soukromé akce s účastní přesahující 30 lidí. Opatření se týká kulturních, sportovních či náboženských akcí, výstav i například veletrhů. Zákaz se naopak nevztahuje na zasedání či schůze ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů a pohřby.

 

2.Zákaz vstupu cizinců na území ČR z rizikových oblastí

Na území ČR nesmějí vstoupit cizinci z rizikových zemí – z Číny, Jižní Koreje, Íránu, Itálie, Francie, Španělska, Německa, Švýcarska, Norska, Dánska, Holandska, Švédska, Velké Británie, Belgie a Rakouska. Netýká se to lidí s trvalým pobytem na území ČR či lidí s dočasným pobytem nad 90 dní, ti se vrátit mohou. Vláda dále zastavila vydávání víz i povolení k pobytu.

Více zde: Nouzový stav: vláda omezila pohyb, restaurace a akce nad 30 lidí

3.Zákaz cestování českých občanů do rizikových oblastí

Občané ČR nesmějí cestovat do zmíněných rizikových států. Výjimka platí pro řidiče zásobování, vlakové čety, příslušníky integrovaného záchranného systému i lidi, kteří v v Německu či Rakousku pracují.

4.Zákaz přeshraniční dopravy

Vláda zakázala všem dopravcům mezinárodní přeshraniční osobní dopravy od páteční půlnoci zajišťovat vozidly s kapacitou nad 9 osob dopravu cestujících přes hranice ČR.

Více zde: Stop vlakům a busům do zahraničí. Letadla smí létat jen do Prahy

5.Omezení otevírací doby restaurací

Od pátečních 20 hodin se omezuje otevírací doba restauračních zařízení. Nesmějí být otevřena od osmi večer do šesti hodin ráno. Od pátečních 6 hodin ráno se omezuje také činnost provozoven stravovacích služeb umístěných v nákupních centrech s prodejní plochou nad 5 tisíc metrů čtverečních.

6.Uzavření posiloven a wellness

Od pátečních 6 hodin musí být pro veřejnost zavřené některé služby, jako jsou sportoviště (netýká se venkovních), posilovny, wellness služby, koupaliště, solária či zábavní zařízení.

7.Kontrola na hranicích

Od páteční půlnoci budou na hranicích s Německem a Rakouskem metodické hraniční kontroly. Přechod přes hranice bude možný jen na 11 stanovených místech.

S Německem zůstanou otevřené přechody Strážný, Pomezí nad Ohří, Rozvadov, Folmava, Železná Ruda, Krásný Les, Hora Sv. Šebestiána. V případě Rakouska jde o přechody Dolní Dvořiště, České Velenice, Hatě a Mikulov. Další přechody jsou určeny pro osoby prokazatelně pravidelně překračující vnitřní hranice, zejména přeshraniční pracovníky a další osoby, a to v době od 5:00 do 23:00.

Pro cizince nebude možné vstupovat z těchto zemí do ČR, jelikož patří mezi zmíněné rizikové oblasti. Úplné uzavření hranic však zatím ve hře není. Na pomoc policii bude povolána i armáda.

8.Odložení daňového přiznání a splátek úvěrů

Povinnost podat daňové přiznání se pro fyzické osoby posune o tři měsíce, a to bez nutnosti prokázat důvody související s koronavirem. Nově tedy platí termín 1. červenec, namísto původního konce března. Ministerstvo financí to odůvodnilo snahou zamezit zvýšené koncentraci lidí na úřadech a poštách. Banky poskytnou občanům a drobným podnikatelům dotčeným koronavirem možnost tříměsíčního odkladu splátek úvěrů.

Více zde:
Banky odloží splátky úvěrů lidem dotčených koronavirem
Daně počkají. Resort financí odložil termín pro podání přiznání

9.Zavřené školy včetně ZUŠ

I nadále platí úterní rozhodnutí vlády o povinném uzavření všech základních a středních škol. Prezenční výuku musely přerušit také vysoké školy. Nově platí zákaz i pro základní umělecké školy. Posiluje se podle možností výuka elektronickou formou. Většinou se zadávají úkoly prostřednictvím e-mailu. Opatření platí do odvolání.

ZÁKAZ VOLNÉHO POHYBU LIDÍ - COTO ZNAMENÁ - INFORMACE ZDE

 

Krizový štáb města Velké Opatovice vzal na vědomí:

 • Nařízení Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 10. 3. 2020
 • Usnesení Vlády ČR vydané ve Sbírce zákonů č. 69/2020 ze dne 12.3.2020
 • Usnesení Vlády ČR vydané ve Sbírce zákonů č. 70/2020 ze dne 12.3.2020
 • Usnesení Vlády ČR vydané ve Sbírce zákonů č. 71/2020 ze dne 12.3.2020
 • Usnesení Vlády ČR vydané ve Sbírce zákonů č. 72/2020 ze dne 12.3.2020
 • Usnesení Vlády ČR vydané ve Sbírce zákonů č. 73/2020 ze dne 12.3.2020
 • Usnesení Vlády ČR vydané ve Sbírce zákonů č. 74/2020 ze dne 12.3.2020
 • Mimořádné opatření vydaného MV ze dne 12.3.2020

Obrázky a fotografie

usnesení vlády ČR

Kontaktujte nás

Telefonovat můžete na
+420 516 477 321
E-maily čteme ve schránce
mesto@velkeopatovice.cz

Odběr novinek

Odebírej novinky a akce pořádanými Městem Velké Opatovice.

Doporučujeme

Počasí