Potřebuji vyřídit
Nejčastější žádosti od občanů
Městský úřad
Úřední deska, nařízení a další tiskopisy
Kultura a volný čas
Zpříjemněte si chvíle ve městě nebo okolí
Občan a město
Vše co se týká města a vás
Městské koupaliště
Poplatky, otevírací doba a veškeré informace o koupališti

O městu Velké Opatovice

Historie

Velké Opatovice leží ve střední části Boskovické brázdy mezi kopci Hradisko (513 m n. m.) a Strážnice (439 m n. m.). Mají dlouhou a zajímavou historii. První písemná zpráva o obci je z roku 1308. Stály tu dvě tvrze, které byly ve vlastnictví různých vladyků. Dříve dvě samostatné obce – Horní a Dolní Opatovice – byly sloučeny v roce 1848. V roce 1888 pak obec získala přívlastek Velké. Z významných panských rodů, které opatovické panství vlastnily, to byli páni z Kunštátu, Věžníkové, Salmové a Herbersteinové. Dříve to byla obec zemědělců a drobných řemeslníků. Po zrušení roboty zde začal rozvoj průmyslu, školství, byla zde zřízena pošta, postavena železnice. Statut města získaly Velké Opatovice v roce 1969.

Vlajka

"List tvoří žlutá žerďová část, ke které přiléhá polovina černé orlice s červenou zbrojí a žlutou korunou v bílé vlající části. Poměr šířky k délce listu je 2:3".

Schválila Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR: 4. 6. 1998

 

Znak

"Ve zlato-stříbrně polceném štítě vyrůstá zprava do levého pole půl černé korunované orlice s červenou zbrojí".

Schválila Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR: 4. 10. 2017

Památky a zajímavosti

K zajímavostem ve městě patří kostel sv. Jiří, zámek z roku 1757, řada barokních soch a křížů. Část zámku v roce 1973 vyhořela a v moderní dostavbě pod názvem „Fosili“ se nachází Moravské kartografické centrum. Ve staré části zámku je kromě radnice také Památník města, fitness centrum a kino. V okolí zámku se nachází park se vzácnými dřevinami. Městem prochází dvě naučné stezky – Velké Opatovice (s jedenácti zastaveními) a Hanýsek (okolí Velkých Opatovic).

Kontaktujte nás

Telefonovat můžete na
+420 516 477 321
E-maily čteme ve schránce
mesto@velkeopatovice.cz

Odběr novinek

Odebírej novinky a akce pořádanými Městem Velké Opatovice.

Doporučujeme

Počasí