Potřebuji vyřídit
Nejčastější žádosti od občanů
Městský úřad
Úřední deska, nařízení a další tiskopisy
Kultura a volný čas
Zpříjemněte si chvíle ve městě nebo okolí
Občan a město
Vše co se týká města a vás
Městské koupaliště
Poplatky, otevírací doba a veškeré informace o koupališti

Rekonstrukce kina ve Velkých Opatovicích

Dne 22. února letošního roku proběhlo ve stálém kině představení Cavewoman. Toto velmi úspěšné představení bylo první akcí, která proběhla po několikaměsíční rekonstrukci kina. Ta již byla nutná kvůli nevyhovujícím technickým podmínkám a také kvůli absenci zázemí pro účinkující. Vedení města rozhodlo a připravilo vše potřebné pro tuto investiční akci. Jak většina z místních ví, kinosál se nevyužívá pouze pro promítání filmů, nýbrž i jako divadelní sál. Rekonstrukce započala v červnu minulého roku, po 31 letech provozu kina.

Provoz stálého kina ve Velkých Opatovicích byl zahájen 12. prosince 1988. Bylo vybudováno v prostorách severního křídla zámku, na místě bývalé tělocvičny místní školy. Do té doby probíhalo promítání filmů v místní sokolovně. Kino bylo budováno 8 let, náklady v tehdejší době činily 8 milionů Kčs. První film, který se zde promítal, byl sovětský film Pokání. 31 let provozu kina se na tomto místě dost podepsalo, prošlo tudy jistě několik tisíc návštěvníků. Pokrok jde dál, a to platí i pro promítací technologie a celkově prostředí kinosálů. I my jsme museli přistoupit k opatřením, abychom se přiblížili těmto novým standardům. A co se tedy v kině změnilo? Byla vybudována šatna s hygienickým zázemím přímo za jevištěm. Nové pódium muselo být posunuto do prostoru kinosálu, proto se kapacita v sále zmenšila o 17 míst. Nyní je kapacita sálu max. 170 míst. Část první řady je přizpůsobena handicapovaným návštěvníkům s možností bezbariérového vstupu bočním vchodem a umístění vozíčků přímo v první řadě hlediště. Byla pořízena nová opona, vč. krycích textilií celého pódia. Byla vyměněna elektroinstalace, pořízena lepší zvuková, světelná a promítací technologie. Bylo odinstalováno staré analogové promítací zařízení, zrekonstruována promítací kabina. Ta nyní slouží pro ovládání celé výše zmíněné techniky. Byly přečalouněny sedačky a stěny kinosálu, položen nový koberec a namontováno orientační osvětlení nášlapů schodiště. Výčet prací je dlouhý, zmínili jsme alespoň ty hlavní. Rekonstrukci kina provádělo samo město se svými pracovníky a s odbornými firmami, které převážně dodávaly speciální technologie. Velkou měrou k této akci přispěl Divadelní spolek teaTrum, který prováděl některé bourací a stěhovací práce v rámci své ochotnické činnosti. Na rekonstrukci se podílely i místní občané a firmy, např. veškeré kovové konstrukce v kinosále pro umístění speciálních světel a reproduktorů vyráběl pan Jaroslav Axman, dřevěné prvky vč. konstrukce pódia dodávala firma SIMONET, elektrické rozvody budoval a rekonstruoval pan Petr Dočekal, rekonstrukci topení a kotlů provedlo Instalatérství Bidmon, čalounické práce provedla firma Ha-Komplet Černá Hora a mnoho jiných. Všem těmto patří velký dík.

Doufáme, že se vám v našem „novém“ kině bude líbit a budete se cítit příjemně. Rádi vás přivítáme na některém nejen z filmových představení. Co můžeme prozradit již nyní, od podzimu letošního roku plánujeme v kině několik akcí. V září to bude představení Caveman as. Jeskynní muž. V říjnu přivítáme Ladislava Špačka s jeho etiketou. V listopadu One man show Humorova a začátkem prosince divadelní představení Veletoč s Ivou Janžurovou, Evou Holubovou a dalšími známými herci. Program je opravdu pestrý a my věříme, že si každý vybere to svoje.

Mgr. Anna Kaderková
vedoucí odboru kultury

Obrázky a fotografie

20200221_121542 20200221_121930 20200221_122029

Kontaktujte nás

Telefonovat můžete na
+420 516 477 321
E-maily čteme ve schránce
mesto@velkeopatovice.cz

Odběr novinek

Odebírej novinky a akce pořádanými Městem Velké Opatovice.

Doporučujeme

Počasí